Щорічно, 28 квітня, в Україні відзначають День охорони праці, який збігається
зі Всесвітнім днем охорони праці.
Колектив КП «ЦПМСД № 2 ПМР» також відзначає цю непересічну подію організацією відповідних заходів в рамках проведення тижня охорони праці, в період 24 - 28 квітня 2025 р.
Отже, Міжнародна організація праці визначила проведення заходів до Всесвітнього дня охорони праці у 2025 році під гаслом: « Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та діджиталізації на роботі ». ( Revolutionizing health and safety:
the role of AI and digitalization at work ).
Ця тема підіймає питання впливу новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема завдяки все більш інтенсивному впровадженню в життя:
▪ передових роботизованих систем;
▪ штучного інтелекту (ШI) і машинному навчанню;
▪ екзоскелетів;
▪ безпілотних літальних апаратів (БПЛА),
▪ інтернет речей ( IoT);
▪ віртуальної та доповненої реальності.
Сучасні технології докорінно змінюють підходи до управління професійними ризиками, а саме, через автоматизацію завдань, використання смарт - інструментів і систем моніторингу безпеки, застосування доповненої та віртуальної реальності,
а також алгоритмічне управління роботою.
Цифрова трансформація праці також призвела до еволюції форм організації праці, таких як дистанційна робота та цифрові трудові платформи.
Медична сфера завжди була і знаходиться на передовій, оскільки саме тут відбувається боротьба за найдорожче — здоров’я людей.
Діджиталізація медичної галузі впроваджена у вигляді ведення електронного документообігу - електронних карт, заповнення та реалізація рецептів, листів тимчасової непрацездатності; моніторингу стану здоров’я пацієнта - вимірювання температури, артеріального тиску, рівня цукру, насиченість киснем крові тощо; телемедицини.
Та насамперед, на сьогодні цифровий медичний простір, а саме eHealth – складається
з цілої низки інформаційних систем, реєстрів та цифрових продуктів, найвідомішою з
них є ЕСОЗ – електронна система охорони здоров’я.
Окрім неї, eHealth також включає інші інформаційні системи, серед яких: електронна система епідеміологічного нагляду (ЕСЕН), національна система обліку лікарських засобів «eStock», система «Meddata» та інші. Крім іншого цифровий медичний простір налічує низку державних реєстрів, частина з яких наразі активно модернізується.
Отже, використання цифрових інструментів та впровадження можливостей штучного інтелекту (ШІ) дає можливість не лише ідентифікувати небезпеки, а й прогнозувати нещасні випадки, запобігати травматизму на роботі та мінімізувати вплив шкідливих факторів на працівників.
Проте, разом із перевагами, діджиталізація приносить і нові виклики, зокрема питання етичного використання даних, захисту персональної інформації, ризик дискримінації через алгоритмічні упередження та розмивання меж між роботою і особистим життям.
В умовах воєнного стану в Україні, питання діджиталізації процесів роботи набуває особливої актуальності, оскільки таки технології можуть допомогти зменшити професійні ризики для працівників стратегічних виробництв та критичної інфраструктури, зокрема й медичної галузі.